1944-ben Leandro Panizzon Baselben tesztelte először ezt a a methylphenidate származékot saját magán és feleségén Marguerite-on, becenevén Rita. Rita a gyógyszer hatására fantasztikus teljesítményt ért el a teniszpályán, - nem is csoda, hiszen drog-ról van szó, egyfajta dopping szer, mivel a központi idegrendszert stimulálja - és ezután nevezte el a gyógyszert Ritalinnak, felesége után.
Az első világháború után kezdték el alkalmazni a Benezedrine nevű gyógyszert - mely amphetamin származék - agysérült, súlyos idegrendszeri problémával küszködő pszichiátria kezelést igénylő gyermekeken, valamint narkolepsziában szenvedő felnőtteken.
Később az 1936-os évektől kezdve, amikor is legálissá vállt a Benezedrin, egy amerikai pszichiáter kezdte adni olyan pszichiátriai kezelést igénylő gyermekeknek, akik még súlyos fejfájástól is szenvedtek. Tapasztalatai alapján, a fejfájás csillapodott, de a drog hatására a gyermekek iskolai teljesítménye megnőtt, és bizonyos gyermekeknél még a agatartásra is volt kihatással.
Később a második világháború után felnőtteknek kezdték el adni ezt a gyógyszert, akik mentális megbetegedésben szenvedtek, hogy lenyugtassák őket. Ekkor jött az ötlet a gyógyszeriparból, hogy esetleg ezt a gyógyszer jó lehet hiperaktív gyermekek esetén is.
A Ritalin, mint stimuláns, stroke-ot, szívrohamot, hirtelen halált is tud okozni magas vérnyomásban szenvedő embereknél, szív megbetegedést vagy szív károsodást tud okozni. A Ritalin rosszabbíthatja a tüneteket ha van a családban vagy a saját történetben: depresszió, mentális betegség vag y bipoláris személyiség zavar.A Ritalin okozhat keringési zavarokat, és gyakori a ujjak és lábujjakon jelentkező elszíneződés.
Okozhat: mellkas fájdalom, paranoia, agresszió, új viselkedési probléma, hallucináció, hirtelen megjelenő sebek.
Nagyon fontos megérteni, mielőtt Ritalin gyógyszert szedne, hogy van-e a családban vagy Önnél:
Minden gyógyszernek van mellékhatása, de nem mindig ismerjük ezeket, vagy nem is veszünk róluk tudomást.
A súlyos mellékhatások közé tartozik:
Egy 2009-es, a National Institute on Drug Abuse által finanszírozott tanulmány megállapította, hogy a Ritalin fizikai neurológiai változásokat okozhat, és "az agy egyes régióiban olyan strukturális és biokémiai hatásokkal járhat, amelyek még a kokainnál is nagyobbak lehetnek". Egy másik tanulmány, amelyet a Buffaló-i Egyetem professzora, Joan Baizer vezetett, "arra utal, hogy a Ritalin hosszú távú változásokat okozhat az agysejtek szerkezetében és működésében". Pontosabban, a gyógyszer mentális zavarokhoz, például depresszióhoz, valamint homloklebenyi agykárosodáshoz vezethet, ami károsíthatja az impulzuskontrollt és az érzelmi szabályozást. A Frontiers in Systems Neuroscience című szaklapban közzétett kutatás azt is jelzi, hogy a Ritalin "befolyásolhatja az agy plaszticitását, negatívan befolyásolva az emberek képességét a feladatok közötti váltásra, az általános viselkedésük rugalmasságára és az előre tervezésre", valamint rontja a memóriaképzést és az "összetett tanulási képességeket".
De mi is akkor ez a Ritalin? Party drog? Teljesítményt fokozó drog? Súlyos pszichiátriai kezelést igénylő betegek gyógyszere?
Mindenkinek saját magának kell eldönteni, hogy mi a helyes döntés, milyen kezelésnek veti alá magát vagy a gyermekét.
Ezzel a cikkel csak szerettem volna bemutatni a Ritalin gyógyszert magát, az eredetét, múltbeli használatát és a jelenkori tanulmányokat, hiszen nagyon sokan nem is tudják, hogy a felírt vagy javasolt gyógyszer mi is valójában. De néha még a javasló sem.
© 2025 Németh Viktória. Minden jog fenntartva.
Készítette: Kulcsár Péter