A Ganglion cisztától nem kell megijedni, nem rosszindulatú elváltozás.
Senki nem tudja pontosan, hogy mi is okozza a ganglion ciszta kialakulását, de sok elmélet született már rá. Leggyakoribban a 15 és 40 éves fiatalok körében és a nők nagyobb valószínűséggel érintettek, mint a férfiak. Az egyik elmélet szerint, a csuklóban és más kis ízületek ( kézujj, lábfej )körüli kötőszövet sérül, ezáltal leépülésnek indul és ezután egy nagyobb tömeghez kapcsolódik. A kötőszöveti trauma közben az ínhüvelyben magában is sérülés keletkezik, mely lehetővé teszi az ízületi szövet megrepedését és kiürülését a helyéről.
Nekem sokszor volt már a csuklómon ganglion ciszta és ha csak a saját tapasztalatomra hagyatkozom, akkor mindig ízületi megerőltetés után jött elő. Egy hirtelen emelés vagy egy nehéz súly hosszan tartó cipelése után jelentkezett.
Ezek a kis ciszták, vagy egy nagyobb cisztában egy vastag kenőfolyadék található. Egy ragacsos, tiszta, színtelen, zselatinszerű anyag.
Ezek a ciszták általában tünetmentesek, nem okoznak fájdalmat, de visszatérő ciszták esetében már jelentkezhet fájdalom, kifejezetten ha az érintett terület körül nyomjuk
Általában pihentetés után javul és fel is szívódik a ciszta, de homeopátiával fel tudjuk gyorsítani ezt a gyógyulási folyamatot.
RUTA - Nagyszerű szer a ganglion cisztára. Amikor a csukló merev és mozgatásra fájdalmas. Nem csak a csukló hanem az egész kézfej is fájdalmas lehet. Olyan érzés, mintha a csontok sérültek volna.
CARBO VEGETALIS - Olyan érzés, mintha valami nehéz súly húzná a csuklónkat. Nehéz a mozgatás is. Az ízületek feszesek és görcsösek. Előfordulhat, hogy a tenyerünket forrónak érezzük, viszont az ujjhegyeink jegesek. Jellemző erre a szerre, hogy viszket az ízület körüli terület.
CAUSTICUM - Fájdalmat érezhetünk az csuklóban, kézben és az ujjak ízületében, mintha valami belülről akarná szétszakítani. Napközben még elviselhető a fájdalom, de este felerősödik.