Annak ellenére, hogy már létezik szamárköhögés elleni oltás, de valahogy az oltás ellenére számos szamárköhögéses beteget regisztrálnak. Az amerikai New England Journal of Medicine ( 2012 évi ) tanulmány kimutatta, hogy az utolsó pertusszis ( szamárköhögés ) oltás után minden évben 42%-al nőtt a valószínűsége, hogy egy oltott gyerek megbetegszik szamárköhögésben. Ezt az oltást az 1940-es években vezették be majd 1990-ben a mellékhatásai miatt visszavonták. Ezek celluláris oltóanyagok voltak, a mostaniak már acellulárisak, melyek az antitest válaszon kívül nem váltanak ki semmilyen egyéb reakciót. ( Az oltóaanyag gyártó cég szerint, de a kutatások továbbra is folynak.)
A szamárköhögés egy baktérium okozta fertőzés, mely a légutakba jutva fokozza a nyákelválasztás és szamárodításhoz hasonló köhögést vált ki. Itt nem jelentkezik sípoló légzés, ahol a kilégzés nehezített, mint az asztmánál , vagy egy roham szerű fulladásos köhögés, melynél a belégzés nehezített, mint a krupp.
Néhány szer, ha nagyon szamárköhögés szerű tünettel állunk szemben.
BELLADONNA - Ezt a szert a megbetegedés kezdeti szakaszában használjuk, amikor a láz jelentkezik. A legmagasabb hőmérséklet általában délután 3 óra körül tetőzik. Nyomás érezhet a fejében, az arca is kipirul, míg a keze és lábfeje hideg. Úgy érzi, hogy a köhögéstől szétrobban a feje.
COSSUC CACTI - Ezt a szert akkor használjuk, ha nagy mennyiségű tiszta/átlátszó, ragacsos váladék van a torokban.
CAUSTICUM - Hosszan elnyúló, nagyon száraz köhögés. Sohasem volt igazán jobban. Rekedtség is jellemző erre a szerre.
DROSERA - Erre a szerre akkor gondoljunk ha a köhögés rosszabbodik fekvő állapotban, este ágyban fekve és általában éjfél után ébred fel heves köhögésre. Irritáló, csiklandozó, száraz köhögés, ami görcsös köhögésbe torkollhat. Ez a heves görcsös köhögés orrvérzést is kiválthat. Jellemző a roham utáni hányás, melyben a letapadt nyák távozik.
IPECACUANA - A köhögés öklendezéssel vagy hányással is végződhet. Annyira száraz a köhögés, hogy az erőlködéstől el is kékülhet az arc.
LACHESIS - Köhögésre ébred fel a beteg. Sápadtnak és nagyon gyengének látszik.
NUX VOMICA - Száraz köhögés, mely délután 4 óra körül a legrosszabb.
Ha a köhögés nem javul vagy láz is jelentkezik, szakemberhez kell fordulni.